Strona główna | O stronie | Mapa serwisu Kraków | Uniwersytet Jagielloński | wersja angielska
Lokalizacja i kontakty
Wejścia do Biblioteki
Interaktywna Mapka Biblioteki
Lokalizacja
Kontakty
Godziny udostępniania
Wypożyczalnia, zapisy:
pon. 10-20
wt.-pt. 9-20
sobota 9-15.30
 
Czytelnie, katalogi
i inne agendy
Szybki start


KKZBUJ PKA JBC







O Bibliotece
Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej
Informacja o „Biuletynie”
Redakcja
Rada Naukowa
Recenzenci
Kryteria i procedura recenzowania
Dla autorów
Umowy, formularze
Spisy treści egzemplarzy z lat 1949-2011
Kontakt

W „Biuletynie Biblioteki Jagiellońskiej” zamieszczane są niepublikowane oryginalne artykuły naukowe, obejmujące swym zakresem kwestie związane z szeroko pojętym bibliotekarstwem, w szczególności zaś prezentowane są wielotematycznie zawartości zbiorów bibliotek, z Biblioteką Jagiellońską na czele. Preferowana jest między innymi problematyka szeroko pojmowanej działalności bibliotecznej - katalogi komputerowe, konserwacja zbiorów, analizy obrazu wynikającego z różnorakich aspektów ankiet przeprowadzanych wśród czytelników. Od lat chętnie uwzględniane są materiały biograficzne, a także edycje źródeł historycznych bez względu na okres, którego dotyczą, publikowane są przedruki korespondencji, rozprawki historyczne w ogólności, a w szczególności te, których źródło tkwi zauważalnie w rękopiśmiennych materiałach znajdujących się w Bibliotece Jagiellońskiej. W szczególnych przypadkach mogą też być uwzględnione prace luźniej związane z szeroko pojętą humanistyką.

„Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej” pojawił się w 1949 roku jako kilkunastostronicowy kwartalnik, rejestrujący prawie wyłącznie znaczniejsze nowości wydawnicze, które wpływały do biblioteki. Stanowił on nawiązanie rozpowszechnianego przez Bibliotekę Jagiellońską w latach 1928-1938, również metodą powielaczową, „Spisu Ważniejszych Przybytków”.

W roku 1953 kwartalnik, którego treść została rozszerzona o rozprawki i artykuły naukowe, publikowany wciąż w formie maszynopisu powielanego zmienił nazwę po raz pierwszy („Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz Bibliotek, Instytutów, Seminariów i Zakładów Uniwersytetu Jagiellońskiego”), w roku 1954 stało się to raz drugi („Biuletyn Miesięczny Biblioteki Jagiellońskiej”) i w roku 1955 po raz trzeci („Biuletyn Miesięczny”). W roku 1956 pojawiły się w nim ilustracje. Powrót do pierwotnej nazwy nastąpił w roku 1957. Wtedy też po raz pierwszy „Biuletyn” otrzymał formę drukowaną, nadto z miesięcznika stał się półrocznikiem. W kolejnym roku (1958) część jego nakładu zaczęła stanowić przedmiot wymiany z bibliotekami zagranicznymi. Wtedy też ustaliło się dzisiejsze brzmienie tytułu czasopisma: „Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej”. W roku 1960 włączono je do składu wydawnictw Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rok 1967 przyniósł wydatne rozszerzenie kręgu współpracowników periodyku, w sposób znaczący nastąpiło w związku z tym wzbogacenie zasięgu jego możliwości naukowych. Zmieniła się też struktura układu „Biuletynu”, w znacznej mierze obowiązująca do dziś.

Kolejni redaktorzy czasopisma to: Adam Bar (do 1955), Irena Barowa (od 1955), Ignacy Zarębski (od 1960), Stanisław Grzeszczuk (od 1967), Władysław Serczyk (od 1974), Jan Pirożyński (od 1980), Marian Zwiercan (od 1983), Zdzisław Pietrzyk (od 1999), Andrzej Obrębski (od 2003).

Wersja elektroniczna czasopisma jest wersją pierwotną.

ISSN 0006-3940


Redakcja

Redaktor naczelny:
Andrzej Obrębski

Redaktorzy tematyczni:
Krzysztof Zamorski, (historia)
Zdzisław Pietrzyk, (historia, bibliologia)
Monika Jaglarz, (bibliotekoznawstwo)
Jerzy Grygiel, (historia)
André Séguenny, (filozofia)

Redaktorzy językowi:
Joanna Pypłacz, (język angielski)
Danuta Patkaniowska, (język polski)


Rada Naukowa

Lidija Snicarczuk, Lwowska Naukowa Biblioteka, Lwów, Ukraina
Hana Bočková, Uniwersytet Masaryka, Brno, Czechy
Maria Wichowa, Uniwersytet Łódzki


Recenzenci

Prof. dr hab. Wojciech Kowalski,Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Kielce
Prof. dr. hab. Roman Maria Zawadzki, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Kraków


Dla autorów

Zasady przygotowania tekstu do „Biuletynu Biblioteki Jagiellońskiej”
Ghostwriting i guest autorship


Umowy, formularze

Arkusz recenzji
Umowa wydawnicza


Kontakt

„Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej”
al. Mickiewicza 22, 30-059 Kraków
e-mail: biuletynbj@uj.edu.pl
Andrzej Obrębski (redaktor naczelny), e-mail: obrebski@uj.edu.pl

© 2007-2012 Biblioteka Jagiellońska