Klinika Papieru - strona główna
Search
Klinika Papieru - strona główna
Biblioteka Jagiellońska
strona główna

Klinika Papieru Biblioteki Jagiellońskiej jest pierwszą uruchomioną w Polsce halą technologiczną z instalacjami do masowego odkwaszania papieru druków i rękopisów w postaci woluminów oprawnych i luźnych kart.


Została wybudowana w roku 2005 ze środków Wieloletniego Programu Rządowego na lata 2000–2008: „Kwaśny papier. Ratowanie w skali masowej zagrożonych polskich zasobów bibliotecznych i archiwalnych”.

Od momentu ustanowienia WPR „Kwaśny papier” zabezpieczaniem zbiorów na Uniwersytecie Jagiellońskim zajmuje się interdyscyplinarny zespół badaczy z Wydziału Chemii UJ i grupa pracowników Biblioteki Jagiellońskiej z Oddziału Zabezpieczenia Zbiorów.

 

13 i 14 października 2008 odbyła się międzynarodowa konferencja „Przeszłość dla Przyszłości”. Masowe zabezpieczanie zasobów bibliotek i archiwów prezentująca osiągnięcia WPR „Kwaśny papier” w Polsce na tle działań podejmowanych w innych krajach w dziedzinie zabezpieczania zbiorów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych. przejście do strony konferencji 

 

kwaśny papierenglish version        poprzednia strona  do góry strony  strona główna
© Klinika Papieru | animatec | powerded by netintegra